SAAUKSTĒŠANĀS

Fitoterapija pret iesnām

Fitoterapija pret iesnām

Pirmie saaukstēšanās simptomi ir organisma atbildes reakcija uz vīrusu iedarbību, kas izpaužas kā neliela kairinājuma sajūta degunā, aizlikts deguns un izdalījumi no tā. Tiem seko citi simptomi – iesnas, kakla sāpes, šķavas, klepus, drudzis.

Iesnas jeb rinīts ir deguna dobuma gļotādas iekaisums, kas var būt akūts, hronisks vai alerģisks un kā rezultātā rodas deguna gļotādas pietūkums, kas apgrūtina elpošanu caur degunu un var novest pie audu hipoksijas jeb skābekļa nepietiekamības. Iesnas neārstējot, var veidoties vidusauss iekaisums, sinusīts vai bronhiālā astma. Alerģiskās iesnas izraisa putekļi, ziedputekšņi. Šī tipa iesnām raksturīgi ūdeņaini izdalījumi un šķaudīšana.

Akūtu iesnu ārstēšanai visbiežāk lieto līdzekļus deguna gļotādas tūskas mazināšanai, taču, neraugoties uz plašo ķīmisko līdzekļu klāstu, nevajadzētu aizmirst arī fitopreparātus kā pretiesnu līdzekļus. Fitoterapeitiskie pretiesnu līdzekļi nodrošina iesnu galveno simptomu mazināšanu un novēršanu. Svarīgi – mitrināt deguna gļotādu, mazināt deguna gļotādas tūsku, pasargāt no izžūšanas un blakusdobumu iekaisuma, šķidrināt sekrētu, lai veicinātu labāku tā izdalīšanos, un veicināt epitēlija atjaunošanos. Papildus ieteicams arī lietot uz sālsūdens bāzes veidotus šķīdumus, kas domāti deguna skalošanai, lai mitrinātu sausu deguna gļotādu un šķidrinātu deguna sekrētus.

Ja pretiesnu līdzekļa sastāvā ir kliņģerītes, asinszāles, smiltsērkšķa drogu eļļas izvilkumi vai propoliss, kas mīkstina, mitrina gļotādu, tad šie preparāti pārsvarā iedarbojas reflektoriski – atbrīvo degunu un uzlabo tā dabisko attīrīšanos. Starp lietošanas reizēm jāietur pauze divas līdz trīs stundas.

Deguna eļļas un ziedes labāk noder tieši pirms iesnas sākušās vai tūlīt pēc tam, jo ir biezākas konsistences un tāpēc spēj pasargāt gļotādu un mitrināt to ilgtermiņā, jo ilgāk noturas degunā.

Gan akūtu, gan hronisku iesnu gadījumā deguna gļotādas sausuma mazināšanai ieteicamas deguna ziedes. Tās paredzētas arī saaukstēšanās rezultātā deguna apvidū izveidojušos plaisu profilaksei un ārstēšanai. Sastāvā var būt eikalipta, terpentīna, piparmētras, melisas, lavandu, tējaskoka ēteriskā eļļa un kampars. Pie parastās saaukstēšanās ar iesnām, klepu, aizsmakumu, augšējo elpceļu iekaisumu ierīvēšanai izmanto eikalipta un terpentīna ēterisko eļļu vai arī ziedi ar iepriekšminēto vai līdzīgu sastāvu. Bērniem iesnu, klepus, kakla sāpju gadījumā ierīvēšanai 2 reizes dienā lieto balzāmus (vairāku eļļu maisījums), vislabāk no rīta un vakarā. Populāra ir eikalipta ēteriskā eļļa, ko izmanto inhalācijām saaukstēšanās gadījumos.

Pie saaukstēšanās ar iesnām zāļu tējas dzer arī iekšķīgi, piemēram, anīsa tēju ar mārsila lakstiem, rozmarīna un ceļteku lapām, altejas saknēm, lai atvieglotu gļotādas iekaisumu.  

Dr.biol. Dailonis Pakalns, farmaceits